BałtyckaOdyseja 2020

BałtyckaOdyseja 2020

W styczniu 2020 roku pierwsza grupa wolontariuszy wyruszyła ze Świnoujścia na trasę pierwszego etapu 500 kilometrowego marszu pt. Bałtycka Odyseja. W październiku zaś ta długa wyprawa po bałtyckich plażach dotarła do mety w Piaskach na Mierzei Wiślanej.  

Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania odpadami mórz i oceanów. Szacuje się, że w morzach i oceanach, pływa obecnie ponad 5 mld ton śmieci. Napotkać je można wszędzie: w chłodnym Bałtyku i w gorących wodach Morza Czerwonego, a także na środku wielkiego Oceanu Spokojnego. Większość śmieciowej materii unoszącej się w oceanach jest rozłożona do postaci mikroodpadów tworzących zawiesinę. Nie ulegające biodegradacji drobiny porastają bakterie, okrzemki i inne żyjące drobnoustroje, przez co najmniejsze skorupiaki, ryby i inne stworzenia traktują je jak pokarm, nieświadomie skazując się na zagładę.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji był znany ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. W akcji Bałtycka Odyseja i sprzątaniu polskich plaż wzięło udział kilka tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy. Partnerem akcji były firmy: Credit Agricole Bank Polska i EFL.

Podsumowanie akcji: http://www.cycling-recycling.eu/aktualnosci/baltycka-odyseja-10-gdansk-krynica-morska-piaski-0

Powiązane