Quarry Life Award

Quarry Life Award

Teren kopalni to wielkie bogactwo krajobrazów i naturalnych siedlisk w niewielkim stopniu zakłócanych działalnością człowieka.  Jako wiodący producent cementu i kruszyw, koncern HeidelbergCement zarządza bioróżnorodnością zarówno podczas prowadzenia wydobycia, jak i po jego zakończeniu. W ponad 1 000 kamieniołomach i kopalniach na całym świecie staramy się promować zachowanie wyjątkowej flory i fauny. Poprzez organizację konkursu „Quarry Life Award” oraz składane w jego ramach projekty pragniemy propagować wiedzę na temat wartości biologicznej terenów kopalnianych oraz przyczyniamy się do jej zwiększania. Uczestnictwo w konkursie to wyjątkowa okazja, aby przyczynić się do rozbudowania środowiska kopalnianego o wartość ekologiczną i edukacyjną.

Celem konkursu Quarry Life Award jest popularyzacja wiedzy na temat walorów przyrodniczych kopalń surowców mineralnych, wspieranie ekologicznych projektów naukowych i edukacyjnych w kopalniach, a także promocja proprzyrodniczych kierunków rekultywacji. W Polsce za organizację konkursu odpowiada Grupa Górażdże – lider na polskim ryku cementu i jeden z największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw.

W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 22 projekty – 2 razy więcej niż dwa lata temu. Spośród nich jury pod przewodnictwem dr. hab. Arkadiusza Nowaka z Uniwersytetu Opolskiego wybrało pięć najlepszych. Do finału zakwalifikowały się między innymi projekty przedłożone przez zespoły z Uniwersytetu Wrocławskiego, Śląskiego, Zielonogórskiego, a także organizacje przyrodnicze z Wrocławia. Tematyka prac była bardzo zróżnicowana. Do realizacji prac badawczych w kopalniach, czyli głównego etapu konkursu, wytypowano pięć: projekt waloryzacji środowiska przyrodniczego w Kopalni „Nowogród Bobrzański”, kompleksowej inwentaryzacji herpetofauny (płazów i gadów) w Kopalni Wapienia „Górażdże”, analizy glebowego banku nasion w Kopalni „Nowogród Bobrzański”, inwentaryzacji gatunków dzikich pszczół na terenie Kopalni Wapienia „Górażdże” a także dokonania porównawczej analizy stanu wód oraz ich wpływu na bioróżnorodność w trzech różnych kopalniach Grupy Górażdże.

13 listopada poznamy autorów zwycięskich projektów. Nagrodzone zostaną te drużyny, które w trakcie prac badawczych wykazywały się najefektywniejszą pracą zespołową, a po zakończeniu badań w kopalniach przedstawiły konkretne zalecenia i wytyczne dotyczące ochrony siedlisk i terenów kopalnianych należących do Grupy Górażdże w przyszłości. To do nich powędrują czeki o wartości 5 000, 3 000 i 1 500 euro.  

Wyniki prac badawczych posłużą Grupie Górażdże do opracowania skuteczniejszych form ochrony bioróżnorodności terenów kopalnianych w trakcie eksploatacji, a także prowadzenia efektywniejszych działań rekultywacyjnych po zakończeniu wydobycia.

Więcej informacji o konkursie dostępnych jest na stronach:

www.quarrylifeaward.pl

www.gorazdze.pl

Powiązane